نامرد نامرئی، اشعه ای به نام UV

آشنایی با کوئینزلند، رویدادها و دانستنی ها

شاید پر بیراه نباشد اگر یکی از بدترین نقاط ضعف استرالیا رو شدت اشعه UV یا همون ماوراء بنفش بدونیم. همونطور که شاید بدونین، اشعه ماوراء بنفش به دو دسته اصلی تقسیم میشه، یکی UVA که ضررش کمتره و اونقدر مهم نیست علیرغم اینکه نفوذ بیشتری در پوست انجام میده و دومی UVB که عامل اصلی پیری و سرطان پوست میشه.

در بین 5 شهر اصلی استرالیا، بریزبین و پرث، بدترین وضعیت اشعه یو وی رو دارن و بطور میانگین معمولا هیچگاه در طی ظهرهای سال (ساعت 11 تا 13) عدد یو وی از 4 کمتر نمیشه در حالی که در سیدنی و ملبورن و آدلاید، حدود 2 ماه از سال مقدار یو وی از 3 کمتر میشه و در ناحیه سبز قرار میگیره. در اوج ظهر تابستان نیز این عدد برای بریزبین و پرث حدود 14 تا 16 هست و برای سیدنی و ملبورن حدود 11 تا 13
عدد یو وی بصورت خطی تغییر میکنه یعنی مثلا اگر در عدد 6، پوست شما ظرف 30 دقیقه دچار سوختگی میشه، در عدد 12 (2 برابر عدد 6)، ظرف 15 دقیقه (2 برابر سریعتر) پوست دچار همون مقدار سوختگی میشه. برای کرم و اسپری ضد آفتاب از شاخص SPF (Sun Protection Factor) استفاده میشه و برای پوشاک نیز از شاخص UPF (Ultraviolet Protection Factor) استفاده میشه.
با کمک اپلیکیشن Ozsun UV و یا اپ های مشابه میشه مقدار لحظه ای یو وی رو مشاهده کرد.
5 راهکار اصلی مقابله با یو وی بطور عام شامل این موارد بین 8 صبح تا 4 عصر میشه:
-پناه بردن به سایه
-استفاده از ضد آفتاب مناسب با SPF50 (عدد بعد از SPF رو اگر در 5 ضرب کنیم، معادل تعداد دقایقی میشه که پوست در مقابل اشعه محافظت میشه مثلا SPF30 یعنی 150 دقیقه محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش البت هبه شرط استفاده کامل و صحیح!)
-عینک استاندارد و مقاوم به UV
-کلاه لبه بلند و ضخیم (Broad Brimmed Hat)
-استفاده از لباس مناسب (معکوس عدد بعد از UPF نشون میده که چند درصد اشعه رد میشه: مثلا UPF30 یعنی یک سی ام یا به عبارتی حدود 3 درصد اشعه یو وی ازش رد میشه، یکی تی شرت سفید نازک UPF حدود 7 داره که یعنی یک هفتم اشعه ازش عبور میکنه) لباسهای تیره و ضخیم و با بافت متراکم میتونن عدد UPF بهتری رو بدن اما آیا میشه توی گرما ازشون استفاده کرد؟
چند تا نکته خیلی مهم:
الف) کرمهای ضد آفتاب برای اکتیو شدن نیاز به حداقل 20 دقیقه زمان دارن، یعنی حداقل 20 دقیقه قبل از خروج از منزل و یا رفتن به ساحل و ..... کرم رو بزنین و نزارین درست قبل رفتن کنار ساحل و ....
ب) نحوه اعمال ضد آفتاب خیلی خیلی مهمه پس لینک زیر رو به دقت بخونین و در مصرف کرم صرفه جویی نکنین و خست به خرج ندین! خصوصا در مورد بچه های کوچک که آسیب پذیرتر هستن (برای بچه ها میشه از نوع مام یا همون رولی استفاده کرد که اعمالش راحت تره)
http://www.wikihow.com/Apply-Sunscreen

پ) تا جای امکان از کرمهای Water Resistant استفاده کنین خصوصا اگه کنار ساحل یا استخر میرین
ت) بهتره هر 2 ساعت یکبار کرم رو تجدید کنین.
ث) برای قسمتهایی از بدن مثل پاهای آقایون که ممکنه مودارتر باشه، بهتره از اسپری استفاده کنین
ج) اگر بلافاصله بعد از کرم زدن بپرید داخل آب ممکنه تا 80 درصد تاثیر کرم از بین بره! پس 20 دقیقه قبل از رفتن داخل آب کرم بزنین
چ) فکر نکنین هوای ابری یعنی خداحافظ یو وی! بلکه حتی ممکنه ابرها یو وی رو تشدید کنن، گر چه غالبا یو وی در هوای ابری پایین تر میاد اما بهتره بین ابری و آفتابی تفاوتی قایل نشید و از 5 روش گفته شده استفاده کنین.
ح) اشعه یو وی رو شوخی نگیرید خصوصا برای بچه ها و تا جای امکان خودتون رو ازش محافظت کنین


نظرات مخاطبان (0)

هنوز هیچ نظری درباره این مطلب داده نشده است.

نظر شما چیست؟

نظرا خود را به عنوان کاربر مهمان درج کنید.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تازه ترین ها